Úvod Zajímá vás Podle čeho vybíráme crossový trenažer?

Podle čeho vybíráme crossový trenažer?

Svaly, které posílíte na crossovém trenažeru.Jak jsme zmínili již v úvodu, crossový trenažer je v dnešní době velmi oblíbeným tréninkovým nástrojem. Mezi jeho hlavní výhody z hlediska efektivity tréninku patří to, že kromě břišních svalů zaměstnává veškeré svalové partie. Cvičení na něm je tedy komplexní a z hlediska formování postavy velmi efektivní.

Proč je cvičení na crossovém trenažeru tak oblíbené

Další velkou výhodou je, že při pohybu na tomto typu trenažeru nedochází k žádným otřesům a přetěžování pohybového aparátu, protože se zkrátka "vezete". Zároveň se velmi snadno reguluje intenzita tréninkové zátěže od vysloveně lehké, přes aerobní (ideální pro spalování tuků), až po intenzivní.

Z hlediska provozního je velkou výhodou minimální hlučnost těchto trenažerů. Na crossovém trenažeru můžete cvičit i ve večerních hodinách, aniž byste rušili zbytek rodiny nebo sousedy. Všechny modely značky Kettler jsou vybaveny magnetickým, nebo indukčním brzdným systémem, který je naprosto tichý. 

Parametry, které byste si při výběru crossového trenažeru měli hlídat

  • Cena

Crossový trenažer KettlerSamozřejmě jedním z důležitých faktorů, které vaši volbu rozhodnou bude cena. Značka Kettler nabízí modely od 9.000 do 50.000 Kč. Spodní hranice tohoto rozpětí je z hlediska technické náročnosti a mechanického zatížení, jakému je při cvičení trenažer vystaven, opravdu limitní.

Seriózní výrobce, který se snaží zákazníkům nabízet především kvalitní vybavení a služby, se nemůže s cenou dostat na výrazně nižší částku. Kvalita použitých materiálů a technická konstrukce výrobků pod touto hranicí je většinou velmi špatná.

Navíc díky nedostatečnému rozsahu pohybu, který tyto trenažery nabízejí, je cvičení na nich neefektivní, a velmi brzo vás přestane bavit. Všechny trenažery Kettler, včetně těch nejlevnějších, zvládají zátěž uváděnou v technických parametrech

Přečtěte si také náš článek, kde vám radíme, jak vybrat správný cyklotrenažér. Jízda na cyklotrenažéru má příznivý vliv na kardiovaskulární systém.

  • Ovládání zátěže

Na výběr máte dvě základní verze ovládání tréninkové zátěže - mechanické a elektronické. V prvním případě je pro ovlivnění brzdného účinku trenažeru použit mechanický volič, kterým dle modelu můžete zátěž nastavit v 8-10 krocích. Toto řešení neumožňuje zátěž měnit pomocí zátěžových programů nebo regulovat podle dosažené tepové frekvence. Je vhodné pro uživatele, kteří příliš často nemění tréninkovou zátěž, vyžadují maximální jednoduchost ovládání nebo příliš nedůvěřují elektronice.

Mnohem komfortnější je ovládání elektronické, které nabízí přesnější nastavení zátěže (většinou v 15-16 krocích, u indukční brzdy dokonce ve více než 70) a umožňuje využívat zátěžové programy s průběžně se měnícím odporem zátěže nebo programy řízené pomocí tepové frekvence.

Modely podle typu ovládání
Modely s mechanickým ovládáním Modely s elektronickým ovládáním
Cross M Cross P Unix EX - Indukční brzda
Rivo M Rivo P Elyx 1, Elyx 3
Vito M Unix P Elyx 5, Elyx 7 - Indukční brzda
Unix M Unix PX Unix E - Indukční brzda
Unix MX
  • Maximální nosnost trenažeru a hmotnost setrvačníku

Dodržujte váhové limity crossových trenažérů.V nabídce značky Kettler máme crossové trenažery s nosností 110, 130 a 150 Kg. I ten nejlevnější model tedy nabízí velmi slušné parametry s dostatečnou rezervou pro většinu zákazníků. Je třeba také zohlednit, jaký typ tréninku budete na trenažeru vykonávat. Pokud se bude jednat spíše o rehabilitační cvičení nebo lehký trénink v aerobní zóně pro spalování tuků, můžete se váhovému limitu těsně přiblížit a trenažer to v pohodě zvládne.

Pokud budete chtít trénovat intenzivněji, musíte počítat s tím, že síla, kterou společně s vaši hmotností vyvinete na konstrukci a brzdný systém trenažeru, bude vyšší a je vhodné volit raději trenažer s vyšší nosností a těžším setrvačníkem. Hmotnost setrvačníku a brzdný systém ovlivňují to, jak velkou sílu je schopen crossový trenažer plynule přenášet, aniž by došlo k tzv. prokluzování. Z hlediska životnosti je vždy lepší, když trenažer není zatěžován na maximum svých možností, podobně jako třeba motor u auta.

Maximální nosnost trenažeru
110 Kg Cross M, Rivo M
130 Kg Cross P, Rivo P, Vito M, Elyx 1
150 Kg Unix M, Unix P, Unix E, Unix MX, Unix PX, Unix EX, Elyx 3, Elyx 5, Elyx 7 
  • Tělesná výška

Pokud chceme na crossovém trenažeru cvičit efektivně a zároveň se na něm cítit pohodlně, musíme vybrat vhodný model také podle naší výšky. V nabídce Kettleru naleznete modely vhodné pro osoby s výškou do 175 cm a modely bez omezení výšky, přesněji modely vhodné pro osoby s výškou do  220 cm.

Pokud jsem dlouhán a koupím si malý trenažer s krátkým krokem, nebudu se cítit pohodlně a nebudu cvičit tak efektivně. jak bych mohl, pokud bych měl trenažer s delším krokem. Pokud je moje tělesná výška pod 175 cm nebo výrazně méně, mohu volit modely menší s kratším krokem, ale nemusím se bát ani modelů větších. Cvičení na těchto modelech je i pro menší postavy pohodlné a efektivní.

Modely podle maximální výšky uživatele
Maximální doporučená výška do 175 cm Cross M, Rivo M, Vito M
Maximální doporučená výška do 210 cm Cross P, Rivo P, Všechny modely řady Unix a všechny modely řady Elyx
  • Rozteč pedálů, délka a výška kroku trenažeru

Kettler Crossový trenažér Elyx 1V takovém případě je důležité sledovat parametr, který udává rozteč pedálů od sebe. Menší rozestup pedálů zaručuje přirozenější a pohodlnější postoj a cvičení. Tento parametr má větší význam právě pro menší postavy, neboť u nich se větší rozchod pedálů projeví více negativně a pohyb na takovém crossu pro ně může být nepohodlný. 

Důležitý je také poměr mezi výškou a délkou kroku. Levnější modely mají krok vyšší, který připomíná chůzi do schodů, dražší modely mají většinou krok delší a nižší, což simuluje spíše běh nebo běh na lyžích. Mezi modely s nejdelším a zároveň nejnižším krokem patří Unix MX,PX,EX a řada Elyx. U většiny modelů lze pedály nastavit ve třech polohách, tím můžeme postoj přizpůsobit našim potřebám.

Délka a výška kroku, odstup nášlapných ploch - pedálů, hmotnost setrvačníku
Cross M 12 kg
Rivo M 300 x 180 mm 12 kg
Cross P 380 x 240 mm 14 kg
Rivo P 380 x 240 mm 14 kg
Vito M 390 x 200 mm 278 mm 14 kg
Unix M 390 x 200 mm 276 mm 18 kg
Unix P 390 x 200 mm 276 mm 20 kg
Unix E 390 x 200 mm 276 mm 22 kg
Unix MX 480 x 140 mm 278 mm 18 kg
Unix PX 480 x 140 mm 278 mm 20 kg
Unix EX 480 x 140 mm 278 mm 22 kg
Elyx 1 430 x 160 mm 18 kg
Elyx 3 500 x 180 mm 215 mm 20 kg
Elyx 5 500 x 180 mm 215 mm 22 kg
Elyx 7 500 x 180 mm 215 mm 22 kg

Chcete poradit s výběrem crossového trenažeru? Kontaktujte nás!

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Vaše osobní údaje nejsou nikde zveřejňovány a splňují požadavky GDPR.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

NEOfit.cz
přízemí OC Grand
Náměstí Republiky 1400
Pardubice

Bezplatná linka:
800 130 230
Tel.: +420 777 415 436
E-mail: info@neofit.cz


Nakupujte výhodně s Cofidisem

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line, v případě technického výpadku pak nejpozději do
48 hodin.

© 2018, NEOfit.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky

Rychlý kontakt

Rychlý kontakt

Kamenná pobočka Pardubice
NEOfit.cz
OC Grand
Nám. Republiky 1400
530 02 Pardubice

Otevírací doba: Po - So 09 - 19 hodin

Kontakty
Tel: + 420 777 415 436

mail : info@neofit.cz
FB - kettler-online